1 Ekim 2020 | Perşembe

Yetersiz Uykunun Olumsuz Sonuçları

Sağlıklı bir hayat için belli bir düzen şart. Düzenli yemek, düzenli egzersiz yapmak hatta düzenli uyumak. Bütün bunlar düzenli yaşam bütününün parçalarını oluşturuyor. Bu yüzden hepsinin bir düzeni olmasının yanı sıra yeterli de olmak zorunda.

Uyku da bu kriterlerin içinde kalan bir faktör. Sağlığın bozulmaması için kişinin belli bir uyku düzeni olması gerekiyor. Bunun dışında yeterli uyuması da önemli. Her bünyenin uykuya olan ihtiyacı farklıdır. Bununla beraber ortak nokta yeterliliği sağlayabilmektir. Öncelikle uykusuz kalırsanız kilo alırsınız ve kilo almanın yanı sıra obeziteye de davetiye çıkarmış olursunuz. Uykusuzluk çeken kişilerin daha fazla iştahlı olduğu , bu yüzden daha fazla kalori aldıkları tespit edilmiştir. Uyku aynı zamanda konsantrasyonu da artırır. İyi bir uyku ile daha iyi konsantre olabilir ve daha verimli çalışabilirsiniz. Spor, yeterli uyuyan insanlar için daha verimlidir. Uykusuz halde yapılan sporun sağlığa katkısının olmaması bir tarafa, performansın aşırı düşmesine de sebep olur. Uykusuz kalmak kalp hastalıklarını ve felç riskini de artırır. Daha az uyuyanlar bu rahatsızlıklar bazında risk grubuna daha fazla girerler.

Uykusuzluk aynı zamanda kan şekeri dengelerini de değiştiriyor. Daha az uyku kandaki insülinin daha hassas olmasına sebep oluyor. 6 saatten az uyuyanlar şeker hastalığı konusunda risk sınıfına dahil oluyor. Az uyku aynı zamanda depresyona davetiye demek. Uykusuz kalan insanların sürekli sinirli ve gergin oldukları ve bu yüzden depresif bir ruh halinde seyrettikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca uykusuzluk , bağışıklık üzerinde de fazlasıyla etkili olup özellikle kış aylarında en basit bir üşütmeden bile hastalık kapmanıza neden olabilmektedir.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Desenli Maske Çeşitleri

Korona virüsü sonrasında maske satışlarında herkesin gördüğü inanılmaz bir artış gözlemlenirken bu durum yanında moda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...