1 Ekim 2020 | Perşembe

Tırnak Morarmasının Nedenleri

Sağlıklı tırnaklar, sahip oldukları renkten belli olur. Rengin değişmesi ise genel olarak morarmaya dönük olur. Morarma durumu genel olarak ayak tırnaklarında görülen bir sorundur. Tıp dilinde bu duruma siyanoz adı verilir. Morarma sorunları beraberinde tırnaklarda kalınlaşmayı da getirir.

Morarmanın temel sebebi vücutta yeterli oksijen bulunmamasıdır. Astım hastaları düzensiz nefes alıp verdiklerinden vücuda yeterince oksijen gitmez ve tırnak morarmaları görülür. Bu morarmaların görülmesi durumunda derhal bir doktora başvurmak gerekir. Tırnak morarmasının ikinci sebebi olarak sağlıksız ayakkabı tercih edilmesi gösterilebilir. Sağlıklı bir ayakkabı, çok sıkmayan, çok düz ya da topuklu olmayan ve burun kısmı dar olmayan ayakkabılardır. Dar ayakkabılar, parmaklara ve tırnaklara baskı uygular. Bu baskı sonucunda morarmalar oluşur. Tırnakların uzunluğu da morarmaya etki eden faktörlerdendir. Uzayan tırnak ayakkabının ön tarafına fazla temas eder ve zaman içinde geriye doğru itilme sağlar. Böylece tırnakta morarma oluşur.

Mantarlar da tırnak morarmasının sebepleri arasındadır. Mantar, dermatofit adı verilen bir organizma tarafından oluşturulur. Tırnak hastalıklarının yarısı da mantar hastalığı sebebi ile oluşur. Mantar bu yüzden dikkat edilmesi ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Belirtileri arasında; tırnakta pul şeklinde kalkıklıklar, ayak tırnaklarının altında kirlerin birikmesi, ayak tırnaklarında acı hissedilmesi durumu, ayaklarda sarı, yeşil, kahverengi renk değişmesi durumu ve önce sararma sonrasında morarma halleridir.

Morarma durumlarında tedavi süreci de uzun soluklu olur. Öncelikle mantar sorununun çözümü bulunur, daha sonra doğru ve rahat ayakkabılar tercih edilir ve ayak bakımına özen gösterilirse tedavi de sonuç verecektir.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Desenli Maske Çeşitleri

Korona virüsü sonrasında maske satışlarında herkesin gördüğü inanılmaz bir artış gözlemlenirken bu durum yanında moda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...