1 Ekim 2020 | Perşembe

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Sert tırnağın yumuşak dokuyu tahriş etmesine tırnak batması denir. Tırnak batması genel olarak ergenlik çağında ve yetişkinlerde görülmektedir. Birinci parmakta görülür ve parmaklarda şişkinlik, ağrı ve kızarıklık yapar. Ayakkabı giyerken zorlanma olur ayak kokmaya başlayabilir.

Tırnak batması durumlarında hemen doktora başvurulmalıdır çünkü ilerlemeyen durumlarda cerrahi bir operasyona da gerek duyulmayabilir. Batma az ise, tırnağın batan yerinin altına tampon yapılıp tırnak ile deri arasındaki iletişimi kopararak tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavide ayaktaki tamponun her gün değiştirilmesi gerekir. Değiştirilmezse enfeksiyon oluşma riski artar. Daha tedaviye başlamadan önce enfeksiyon kaptı ise ağızdan alınan antibiyotikler ile durum düzeltilir.

Tırnak batması ağır ise durum ancak operasyonla düzelir. Batan doku alınır ve kökü kazınır. Bazı hastalar kendi tırnaklarının batan yerini kendileri keserler bu çok yanlıştır. Çünkü bu durum enfeksiyonlara ya da tırnak batmasının daha ileri hallerine neden olur. Bu nedenle ilaçla tedavi edilseniz bile bunu doktor gözetiminde yapmanız çok önemlidir.

İşlem sırasında herhangi bir korkuya da gerek yoktur. Çünkü batık alındığı zaman uyuşturularak yapılır ve sürecinde ağrı kesici tedavisi uygulanır. İşlemden sonra ayakkabı seçimine özen göstermeli parmağı rahat tutacak, çok dar olmayan, topuksuz ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Tedavi süreci zaten ortalama olarak 1 haftadır. 1 hafta içinde tabi ki tamamen düzelmez ancak normal ayakkabı giyilebilecek seviyeye gelebilirsiniz.

Tırnak batmasının tekrarlamaması için ameliyatın iyi yapılmış olması yani batık dokunun alınmış olması ve operasyon sonrasında enfeksiyonlardan uzak durulması ile tekrarlanmasını en aza indirebiliriz.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Desenli Maske Çeşitleri

Korona virüsü sonrasında maske satışlarında herkesin gördüğü inanılmaz bir artış gözlemlenirken bu durum yanında moda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...