1 Ekim 2020 | Perşembe

Tip 2 Şeker Hastalığı Nedir ?

Şeker hastalığı çağımızın en zor hastalıklarından biridir ve bir çok insanda bulunur. Her ne kadar ciddi bir hastalık olsa da uygun beslenme koşullarına sahipseniz ufak bir beslenme programı ile bu hastalığın ciddiliğini en aza indirgeyebilirsiniz. Tabii bunu yapabilmek için sadece uygun beslenme koşulları ve beslenme programı yeterli olmaz. Sizin azim ve iradeniz de bu işte önemli rol oynamaktadır.

Şeker hastalığı oldukça zor ve altından kalkması güç bir hastalıktır. Bu zor hastalığın iki tip çeşidi vardır. Tip 1 şeker hastalığı ve tip 2 şeker hastalığı olarak ikiye ayrılan bu rahatsızlık çağımızın en tehlikeli hastalıklarındandır. Tip 1 şeker hastalığı insülin eksikliğinden doğan bir şeker hastalığıdır ve sıkça çocuklarda ve gençlerde ortaya çıkar. Bu şeker hastalığında insülin , tip 1 şeker hastası için oksijen kadar değerlidir. Bu yüzden kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi ve düzenli egzersiz yapması gerekir.

Tip 2 şeker hastalığı ise şeker hastalığının erişkinlerde görülen çeşididir. Genellikle tip 1 şeker hastalığından daha sık olarak görülen tip 2 şeker hastalığı, pankreasın ürettiği insülini vücutta bulunan insülin direnci yüzünden kullanamaması durumudur. Bu durum genellikle kendini sık idrara çıkma, çok su içmek , çok yemek yemek ve kilo artışı veya kilo kaybı gibi durumlarla gösterir. İnsanın beslenme alışkanlığını oldukça fazla etkileyen tip 2 şeker hastalığı, insanda sosyal yaşamı da oldukça büyük oranda etkiliyor. Yaşam stilinin değişmesi, çeşitli egzersizler ve özel beslenme tabloları ile kontrol altına alınabilen bu hastalığın etkisi ancak bu şekilde azaltılabiliyor.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Desenli Maske Çeşitleri

Korona virüsü sonrasında maske satışlarında herkesin gördüğü inanılmaz bir artış gözlemlenirken bu durum yanında moda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...