1 Ekim 2020 | Perşembe

Siroz Hastalığı Nedir ve Belirtileri

Siroz hastalığı bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğer sağ akciğerin altında yer almaktadır. Karaciğer vücuttaki nikotin zehirlenmesini ya da alkolü dışarı atmaya yarar. Ayrıca yiyecek sindirimine, kanın pıhtılaşmasına ve diğer metabolizma olaylarına yardımcı olur. Karaciğerde meydana gelen hasar ciddi sorunlar ortaya çıkarır ve sakatlığa bile yol açabilir. Sirozlu olan bir karaciğer parçalanmış ve küçülmüştür. Her ne kadar hücreler kendini yenilese de yeterli gelmeyecektir ve organ eski işlevini kaybedecektir.

Siroz hastalığına yakalanan kişilerde büyük ölçüde halsizlik meydana gelir ve bununla birlikte iştah kesilmesi görülür. Siroz hastaları sürekli bir mide bulantısından, el ve ayaklarda meydana gelen şişliklerden ve çabuk yorulmadan şikayetçi olurlar. Hastalığın ileri seviyesinde kişiler fazla bir oranda kilo kaybeder, neredeyse yemek yiyemez hale gelir. Bacaklar iyice zayıflar ve yürüyemez hale gelir. Karaciğer vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atmaya çalışır ve işlevini yitirince içerde kalan bu zehirler vücudu iyice tahrip etmeye başlar. 
Siroz hastalığının en büyük etkeni alkoldür. Alkol tüketimi yüzünden oluşan siroz hastalığının tedavisi pek mümkün değildir.

Kişinin alkolü bırakması ve hiçbir koşulda içmemesi gerekir. Her gün alkol alan kişiler risk altındadır ve kadınlar erkeklere oranla alkol kullandığında daha çabuk bu hastalığa yakalanabilirler. Çünkü kadınların vücut direnci erkeklerin vücut direncine göre daha düşüktür. Hepatit virüsleri de siroz hastalığına etki etmektedir. Bu virüsler karaciğerde iltihaplanmaya yol açar. Özellikle hepatit B virüsünün yol açtığı iltihap kalıcıdır. Gelişmemiş ülkelerde bu sebeple siroza yakalanma ve ölüm oranı çok yüksektir. Ayrıca safra kesesinde oluşan sorunlar, karaciğerde demir birikmesi ya da kalp yetmezliği gibi hastalıklar da sirozun diğer nedenleri arasında sayılabilir.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Desenli Maske Çeşitleri

Korona virüsü sonrasında maske satışlarında herkesin gördüğü inanılmaz bir artış gözlemlenirken bu durum yanında moda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...