1 Ekim 2020 | Perşembe

Özgüven Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir ?

 

Bir işe başlarken kendimize karşı iyi duygular beslememek, kendimizi iyi hissetmemek durumuna öz güven eksikliği denir.

Öz güven eksikliğinin birçok sebebi vardır. En büyük sebepleri genelde küçükken başlar. Küçükken ailesi tarafından iyi hissedilmeyen çocuklarda öz güven eksikliği yaşanır.

Çocuğun kişilik gelişiminde anne ve baba çok önemlidirler. Anne ve baba çocuğa ne kadar güven duygusunu aşılarsa çocuğun öz güveni de o kadar iyi olur. Öz güven eksikliğinin birkaç sebebini yazalım sizler için.

İster genç olsun ister çocuk , aile içinde onun sözü alaya alınırsa, onu dinlemeseniz, onun düşüncelerine değer veremezseniz bu öz güven eksikliği için en büyük sebeplerdir.

Kişi eğer kendini değerli hissetmese, bir işe başlarken hayır ben yapamayacağım bunu başaramayacağım gibi sözleri sarf ediyorsa bu durumlarda öz güven eksikliğine neden olur.

Küçükken çekingen olan çocuk veya aile tarafından ihmal edilen çocuk ayrıca ailenin ona bağırması öz güven eksikliğini doğurur.

Ailesinin mükemmel olması, ailenin ondan çok şeyler beklemesi de çocukta korkuya neden olmaktadır. Bu da öz güven eksikliğine neden olmaktadır.

Peki, öz güven eksikliği nasıl başa çıkılır. Öncelikle çocuklara değer vermeliyiz. Onlar meraklıdırlar .S ordukları her soruya doğru cevap vermeye çalışmalıyız. Çünkü onların düşünceleri onların kişilikleri gelişmesinde önemlidir. Buda öz güvenin tam olmasına yardımcı olur.

Bir işe başlarken olumlu düşüncelerle başlarsak öz güvenimiz tam olur ve buda işin olumlu olmasına neden olur.

Öz güven eksikliği kişinin elinde olan bir durumdur. Kişi kendini değerli hissederse öz güveni de tavan yapar.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Süt Ürünleri Tüketimi Nasıl Olmalı?

Süt Ürünleri Tüketimi Nasıl Olmalı?

Süt Hakkında Genel Bilgi Toplumda bir çok anne çocuğunun süt içmesine , içerisinde barındırdığı değerlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...