30 Eylül 2020 | Çarşamba

Meme Kanserinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Kadınlarda olan kanser türlerinde en sık görülen kanser tipi meme kanseridir. Birçok bilgi insanlar tarafından yanlış şekilde lanse edilip kulaktan kulağa yayılmaktadır.

Mememi kontrol ettiğimde elime herhangi bir kitle gelmiyor. Doktora gitmesem de olur; memede kitle oluşmadan 2 yıl önce tespit edilebilir bu yüzden böyle şüpheleriniz varsa öncelikle doktora başvurmalısınız.

Ailemde kanser olan kimse yok bu yüzden bende kanser olma ihtimali yok; evet kanser biraz da olsa genetiktir fakat ailenizde olmasa bile dış etkenlerden kaynaklı oluşmuş olabilir. Stres, sinir, sigara içmek yiyecek ve içecek içerisindeki hormonlar gibi.

Menepoza girdim meme kanseri olmam; meme kanseri bütün yaş aralıklarında görülme olasılığı vardır daha çok 40 ile 50 yaş aralığında görülse de çok düşük bir ihtimalle genç yaşlarda da görülür.

Sürekli mamografi çektirmek kanser yapar; mamografide verilen ışınlar çok düşüktür, bütün ömrünüz boyunca her yıl mamografi çektirdiğinizi düşünürsek bir tane ciğer filmi çektirmek buna denk gelebilir ancak dolayısıyla düzenli kontrol sağlanması için mamografi çektirmenizin sakıncası yoktur.

Meme kanseri tespit edildi mememi alacaklar; günümüz koşullarında artık teknoloji geliştiği için çok geç kalınmamışsa memenizi almadan sadece kanserli dokuyu alarak tedavi yapılmaktadır.

Meme kanseri olduğum tarafta ki kolumu artık kullanamayacağım; yine tedavi için geç kalınmamışsa erken teşhis edilmişse kolunuzdaki lenf benzlerinin tamamı alınmaz bu da kolunuzu rahatlıkla kullanmanızı sağlar ve unutulmaması gereken şeylerden biriside her kanser kişiye özeldir yapısı dokusu kişiye göre değişkenlik gösterir, en doğru bilgileri doktorunuza danışarak alabilirsiniz.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Desenli Maske Çeşitleri

Korona virüsü sonrasında maske satışlarında herkesin gördüğü inanılmaz bir artış gözlemlenirken bu durum yanında moda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...