5 Ağustos 2018 , Pazar
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Kıl Dönmesi Nedir Neden Olur?

Kıl Dönmesi Nedir Neden Olur?

Kıl dönmesi; kılların deri altında toplanarak orada apse, enfeksiyon, kaşıntı, ağrı gibi rahatsızlıklara yol açtığı doğuştan olmayan bir hastalıktır. Doğuştan olmasa da kişinin cilt ve kıl tipi özelliklerine göre genetik yatkınlığı olup olmadığı öğrenilebilir. Fiziksel aktivitenin ve hormonsal değişikliklerin en fazla olduğu 15-30 yaşları arasındaki kilolu, fazla terleyen bireylerde görülür. Tıpta “pilonidal sinus” olarak da adlandırılan kıl dönmesine 40 yaş üstü kişilerde derinin kalınlaşmış olmasından dolayı daha az rastlanır.

Erkekler kadınlara oranla daha fazla kıla sahip olduğu için erkeklerde kıl dönmesi daha sık gözlenir. Kuyruk sokumu bölgesinde kıl birikmesini önleyerek kıl dönmesi riskini en aza indirilebilir. Bunun için de sık sık duş almak ve duştan sonra iyice kurulanmak gerekir. Oturma şekli de kıl dönmesine sebep olabilecek faktörlerdendir. Arkaya doğru yaslanıp yayılarak oturma tipine kaykılarak oturma denir. Bu oturma şekliyle saatlerce oturmak, bilgisayar oynamak, araba kullanmak kıl dönmesine yol açar. Kuyruk sokumu bölgesinin gerildiği, baskıya uğradığı, kaba etlerin birbirine sürtündüğü durumlar (uzun süre yürümek, bisiklete binmek…) kıl dönmesine neden olabilir. Kilolu insanlarda hem vücut ağırlığının kuyruk sokumuna baskı yapmasından hem de terlemenin etkisiyle derinin yumuşayarak kıl dönmesine yatkın bir ortam oluşturmasından dolayı kıl dönmesi riski fazladır. Günümüzde moda olmasından kaynaklı dar pantolonlar, tişörtler özellikle gençler tarafından çok tercih ediliyor. Bu kıyafetler, kişinin terlemesiyle birlikte kılların deri altında ilerlemesine yol açıyor.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayları Neden Tüketilmektedir ? Kadınlar tarafından bitki çayları kullanımı oldukça fazla olmaktadır. Çünkü bitki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...