5 Ağustos 2018 , Pazar
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Kekik Suyu Neye İyi Gelir ?

Kekik Suyu Neye İyi Gelir ?

Lezzeti ve kokusu ile başta et yemekleri olmak üzere pek çok yemeğin ve özellikle salataların baş tacı olan kekik; K vitamini, demir, kalsiyum, besin lifi ve magnezyum içermesi ve antioksidan özelliği ile de pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Sindirimi düzenleyen, iltihap önleyici etkileri ile bilinen kekiğin, suyu da antiseptik özelliği ile yaraları iyileştirmede, öksürüğü geçirmede ve ağız sağlığında etkilidir. Ayrıca kekik suyu kabızlığı gidermek, adet sancılarını hafifletmek ve ağızdaki mikrop, bakterileri öldürmek için de tercih edilebilir. Pek çok vitamin ve minerali bünyesinde barındıran kekikte başlıca A, C, E, K, B6 vitaminleri ile manganez gibi pek çok mineral bulunmaktadır.

Kekik suyunun yapılan araştırmalarda öksürük ve bronşit tedavisinde etkili olduğu gözlenmiştir. Öksürüğü azaltmak ve geçirmek için kekik suyu ve kekik çayı içilebilir. Antioksidan ve antiseptik etkili kekik suyunu mantar hastalıklarında ve diş ile diş eti hastalıklarını iyileştirmede de kullanabilirsiniz. Zengin vitamin içeriği ile kekik suyu, vücut bağışıklığını artırmaya yardımcı olur. Kabızlık için kullanılabilen kekik suyu hemoroit tedavisinde de kullanılabilir. Besin lifi içermesi, gaz ve şişkinlik gibi sindirim şikayetlerini azaltmada yardımcıdır. Bayanların sancılı adet günlerinde şikayetleri azaltmaya yardım eden kekik suyu; böcek ısırığı, egzama gibi cilt rahatsızlıklarında da yardımcı olabilmektedir. Böcek ısırığı ve egzama gibi cilt sorunlarının yanı sıra, sivilce ve akneleri iyileştirmek için pamuğa damlatılan kekik suyu uygulanabilir.

Kekik suyu ve kekik çayı gebe ve hamile bayanlar ile kolit hastalarına önerilmemektedir. Ayrıca kullanım öncesi muhakkak bir uzmana danışmanızı öneririz.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayları Neden Tüketilmektedir ? Kadınlar tarafından bitki çayları kullanımı oldukça fazla olmaktadır. Çünkü bitki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...