1 Ekim 2020 | Perşembe

Karaciğer Yağlanması Nedenleri Nelerdir ?

Halk dilinde Karaciğer yağlanması olarak bilinen Hepato Steatoz rahatsızlığı günümüzde bir çok kişinin ortak sıkıntısı haline geldi. Bunun sebebi ise sağlıksız beslenmemiz, kilo almamız ve alkol tüketmemiz olabilir. Bu rahatsızlık oldukça ciddi bir sorundur bu sebeple özellikle kilolu kişilerin mutlaka bir doktora başvurmaları gerekmektedir. Karaciğer yağlanması iltihaplı bir hal alırsa Siroz hastalığına neden olabilmektedir. Karaciğerin vücudumuzdaki görevi , kandaki zararlı maddeleri ortadan kaldırmak, yediğimiz besinleri enerjiye çevirmektir. Karaciğerde %5 ila %10 arasında bulunan yağ oranı normaldir. Eğer bu oranların üstünde bir yağlanma söz konusu ise karaciğer riskli konuma geçmiştir.

Karaciğer yağlanmasının sebeplerini daha fazla konuşacak olursak öncelikle fazla kilolu olmak ve obezite , karaciğer yağlanmasını etkilemektedir çünkü fazla kilosu olan kişilerde yağ hücreleri artık yağ depolayamaz hale gelir ve depo edilmeyen yağlar kanda dolaşmaya veya iç organlarda birikmeye başlar. Karaciğer yağlanması da bu yüzden meydana gelebilir. Bir diğer neden genetik faktörlerden veya kötü beslenme tarzından oluşan insülin direncidir. Vücudun insülin hormonuna karşı direnç göstermesi durumunda Pankreas bezi daha çok insülin salgılamaya başlar. Böylece vücuttaki insülin hormonundaki fazla artış sebebiyle karaciğerde ve kandaki yağ asitlerinde artış görülür.

Karaciğer yağlanmasındaki diğer sebep ise alkol tüketimidir. Alkol , karaciğerdeki yağ metabolizmasını bozar.İster aşırı alkol tüketin ister ara sıra alkol alın karaciğeriniz tehdit altında olacaktır. Karaciğer yağlanmasına neden olan diğer etmenler ise; Gebelik, hızlı kilo kaybetmek, aç kalmak, yüksek kolesterol, gereksiz alınan ilaçlar, Wilson hastalığı, eksik protein alımı, damardan beslenme, bakteri ve virüslerdir.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Desenli Maske Çeşitleri

Korona virüsü sonrasında maske satışlarında herkesin gördüğü inanılmaz bir artış gözlemlenirken bu durum yanında moda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...