1 Ekim 2020 | Perşembe

Kanserden Korunmanın Yolları

Kanser ölümcül bir hastalıktır. Ülkemizde ve dünyada en sık rastlanan hastalıklardan biridir. Ve ölüm oranları fazlaca yüksektir.

Kanserin en iyi sevgilisi sigaradır. Sigara içenlerin kansere yakalanma oranı içmeyenlere oranla 5 kat fazladır. Sigara; akciğer, gırtlak, ağız, pankreas, böbrek ve idrar kesesi başta olmak üzere birçok kansere sebebiyet vermektedir. İçerisindeki nikotin gibi birçok zararlı madde vücuttaki hücreleri öldürür. Sigara içmeyin ve içilen ortamlardan uzak durun.

Radyasyon kanser tehlikesinde baştaki sıralarda yer almaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle bulunduğumuz ortamlardaki elektronik eşyaların artmasına sebep olmuştur. Elektronik eşyaların nerdeyse tamamında radyasyon tehlikesi vardır. En çok cep telefonları ve bilgisayarlardan gelen radyasyon kanser tehlikesiyle baş başa bırakır. Cep telefonuyla konuşurken kulaklık kullanmak daha faydalı olacaktır hatta yattığınız odada cep telefonu bulundurmayın kapalı bile olsa radyasyona maruz bırakır. Eğer bilgisayar başında ya da elektronik eşyalarla ilgi bir mesleğiniz varsa düzenli olarak doktor kontrolünden geçmelisiniz.

Aşırı alkol tüketen kişilerde risk altındadır. Alkol tüketiminizi sınırlandırın ya da hiç içmeyin. Alkol; boğaz, gırtlak, karaciğer ve bağırsak kanserlerine yol açar. Sağlıklı ve katkısız beslenmek; yediğiniz besinlerin organik olduğuna emin olun gdo içeren besinler kanser tetikleyicisidir. Dondurulmuş ürünler bozulmaması ve raf ömrünün uzun olması için bazı kimyevi maddeler içerir.

Bu ürünler yerine taze sebze, meyve ve yeterli miktarda et tüketmelisiniz. Güneş ışınlarına direk maruz kalmak kanser oluşumunda etkilidir. Güneşli havalarda gerekmedikçe dışarda bulunmayın bulunacaksanız da yüksek faktörlü güneş kremleri ile güneşe çıkmadan mutlaka 20 dakika önce sürün. Güneş ışınlarına direk maruz kalmak cilt kanserine sebep olur. Kullanılan kozmetik ürünleri; doğal olmayan ve kimyasallar ile üretilmiş parfümler cilt kanserine neden olur. Kullandığınız kozmetik ürünlerinin paraben içermemesine özen gösterin.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Desenli Maske Çeşitleri

Korona virüsü sonrasında maske satışlarında herkesin gördüğü inanılmaz bir artış gözlemlenirken bu durum yanında moda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...