5 Ağustos 2018 , Pazar
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / K Vitamini Faydaları Nelerdir ?

K Vitamini Faydaları Nelerdir ?

K vitamini bağırsakta bulunan bazı bakteriler tarafından üretilmekte ve insan vücudu içinde depo edilmektedir. Bağırsakta çok büyük bir hasar olmadığı sürece K vitamini üretimi sürekli devam etmektedir.

K vitaminin vücutta bulunan en önemli görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Hatta kanın pıhtılaşma ve uzun süreli kanama sorunlarında ilk akla gelen K vitamini ile ilgili sorunlardır. Örneğin yeterli miktarda K vitamini alınmadığı takdirde deride, diş etlerinde, sindirim kanallarında, dahası akciğerde kanamalar meydana gelebilmektedir. Yine K vitamini eksikliğinde basur, burun kanaması ve aşırı miktarda denebilecek regl kanaması meydana gelir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin sarılık hastalığı da K vitaminin yetersiz olmasından kaynaklanmaktadır.

K vitamini vücutta gereğinden fazla depolandığında ise kan aşırı miktarda pıhtılaşır. Damar tıkanıklıkları ve karaciğer hastalıkları meydana gelir. Ancak bu durumlar genellikle çok uç noktalardır. Çünkü genellikle K vitamini fazlalığı değil, K vitamini eksikliği sorunu ile karşılaşılmaktadır. K vitamini özellikle ergenlik dönemlerinde sık sık görülen kemik zayıflıklarına ve kemik kırıklıklarına karşı da etkilidir. Kemiklere etki ederek bir an önce iyileşme sağlamaktadır. Yetişkin bir birey günlük olarak yaklaşık 80-150 mg miktarında K vitamini vücuduna almalıdır. Bu miktar alacağınız besin maddeleri ve vücudunuzda bulunan bakteriler yardımı ile rahatlıkla karşılanmaktadır.

Peki, K vitamini hangi besin maddelerinde bulunur biliyor musunuz? K vitamini ; ıspanak, lahana, brüksel lahanası, yeşil biber, karnıbahar, marul, fasulye, kabak ve patates gibi besin maddelerinde bol miktarda bulunmaktadır. Bunun yanında yumurtanın sarısı ve yoğurt da yüksek oranda K vitamini içeren besin maddeleridir.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayları Neden Tüketilmektedir ? Kadınlar tarafından bitki çayları kullanımı oldukça fazla olmaktadır. Çünkü bitki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...