1 Ekim 2020 | Perşembe

İyi Bir Konuşmacı Olmak İçin Öneriler

 

Uzmanlar, işverenler, işçiler, öğrenciler kısacası pek çok birey hayatının çoğu kısmında iyi bir konuşmacı olmak ister. İyi ikna etmek, istediğini güzel ve etkili anlatmak için iyi konuşmacı olmak gerekir. Bugün sizlere iyi konuşmacı nasıl olur, nasıl iyi konuşmacı olabiliriz bunu anlatacağım.

İyi bir konuşma iyi bir yemeğe benzer, hem doyarız hem de yerken mutlu olur ve zevk alırız. İyi bir konuşma da dinleyenleri mest eder. Anlatılanları kalıcı olarak aktarmayı sağlar. İyi bir konuşmacı nasıl olunur? Beraber öğrenelim.

İyi bir konuşmacı konuşurken hiç hata yapmayan değildir, aksine hata yapsa bile bunu güzel ve etkili bir şekilde toparlamayı bilendir. Sıfır hata olmadan boş konuşmak ise asla iyi bir konuşma sağlamaz.

İyi bir konuşma için yeterli miktarda konu tekrarı yapılmalı, anlatılacak konu üzerinde hâkimiyet sağlanmalıdır.

Heyecansız olmak elbette ki zor ve düşünüldüğü kadar iyi değil. Az heyecan sizi motive eder. Heyecanlanmaktan korkmayın. Önemli olan sizin konuyu nasıl aktaracağınız. Heyecana takılmayın ve düşünmeyin.

Su ve peçete masanızda mutlaka olsun. Güç duruma düşerseniz işinize yarayacaktır. Konuşmaya güzel ve mutlu başlayın. Olumlu düşünün. Gerisi zaten gelecektir.

İyi bir konuşmacı arada dinleyiciler ile göz kontağı kurar. Kâğıttan okur gibi sürekli önünüze bakmak sizi daha çok telaşlandıracak. Bunun yerine arada boşluğa ya da seyirciye bakabilirsiniz. Bu sizi daha çok rahatlatabilir. Unutmayın konunuzu anlatın ve sakin olmaya bakın. Gerisi zaten güzel ve eğlenceli olacaktır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Süt Ürünleri Tüketimi Nasıl Olmalı?

Süt Ürünleri Tüketimi Nasıl Olmalı?

Süt Hakkında Genel Bilgi Toplumda bir çok anne çocuğunun süt içmesine , içerisinde barındırdığı değerlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...