5 Ağustos 2018 , Pazar
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Isırgan Otu Neye İyi Gelir ?

Isırgan Otu Neye İyi Gelir ?

Emergenz adı verilen tüylerinin histamin ve formik asit içermesi ile kaşıntıya sebep olan ısırgan otu, pek çok ilacın yapımında ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. A, C, D vitaminleri ile histamin, potasyum tuzları, formik asit ve organik asitler içeren ısırgan otu, böbrek ve mesanede taş oluşumunu engellemede, egzama tedavisi ile kabızlığı gidermede kullanılabilir. Ayrıca kan yapıcı etkisinden yararlanarak dolaşım sistemi ve kan rahatsızlıklarında da kullanılabilen ısırgan otu, soğuk algınlığı, romatizma, gut hastalıklarını iyileştirmede de yardımcıdır.

Egzamanın yanı sıra böcek ısırması, suçiçeği, sivilce, akne gibi cilt rahatsızlıklarında da ısırgan otu yağı kullanılabilir. Isırgan otu, saç sağlığında da oldukça etkili olup özellikle saç dökülmelerinde tercih edilmektedir. Silis ve kükürt içeren ısırgan otu, saç dökülmelerini önlemede ve yeni saç oluşumunu tetiklemede yardımcı olur. İdrar söktürücü etkisi ile bilinen ısırgan otu, ishal tedavisinde ve prostat hastalıklarında da yardımcı olabilmektedir. Astım, bronşit ve saman nezlesi gibi hastalıkların sebep olduğu hapşırma, öksürük gibi alerjik etkileri azaltmada görev alır.
Bayanların menopoz dönemindeki ağrılarını ve şikayetlerini azaltmaya yardım eden ısırgan otunun; Alzheimer hastalığı riskini azaltma, boğaz enfeksiyonlarını önleme, öksürüğü geçirme gibi etkileri de bilinmektedir. Isırgan otunun fazlaca demir içermesi de anemi rahatsızlığında kullanımını sağlar. Isırgan otunun çayı ile birlikte kapsül, tablet, kurutulmuş kök ve yağı gibi kullanım alanları da bulunmaktadır.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayları Neden Tüketilmektedir ? Kadınlar tarafından bitki çayları kullanımı oldukça fazla olmaktadır. Çünkü bitki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...