5 Ağustos 2018 , Pazar
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Hazımsızlık Nasıl Giderilir?

Hazımsızlık Nasıl Giderilir?

Hazımsızlık günümüzde birçok kişinin yanlış beslenmeden veya susuz kalmaktan dolayı yaşadığı bir şişkinlik hissidir. Özellikle karnın üst bölgelerinde meydana gelen şişkinlik ve sindirememe sonucu hazımsızlık ortaya çıkmaktadır. Hazımsızlığın birçok nedeni bulunmaktadır. bunların temel başında yemeğin çok hızlı bir şekilde yenmesi gelir. Yaklaşık olarak 45 dk sürmesi gereken bir akşam yemeğinin 10 dk gibi kısa bir sürede yenmesi ile yeterli çiğneme sağlanamaz. Ayrıca midenin içerisinde bulunan sinirler kendisini 10 dk gibi kısa bir sürede sindirime hazırlayamaz. Buna bağlı olarak da hazımsızlık meydana gelir. Bir diğer sebep ise sağlık sorunlarıdır. Gastrit gibi mide kanseri gibi ciddi sağlık sorunları da hazımsızlık ile baş gösterebilir.

Hazımsızlığın giderilmesi için ise yapılabilecek birçok şey vardır. Bunların başında bol su tüketimi gelir. Kişinin gün boyu sürekli az az da olsa su içmesi mideyi her zaman sindirime hazır tutar. Bir diğer yöntem ise süt ve süt ürünleri tüketmektir. Süt içerisinde bulunan laktoz ve faydalı bakteriler sindirimi hızlandırarak hazımsızlığa iyi gelmektedir. Bir diğer yöntem ise tüketilen kafein miktarıdır. Eğer günde 4 bardak kadar kahve içiyorsanız hazımsızlık yaşamanız son derece doğaldır. Ayrıca sindirim ve boşaltım sistemini çalıştıran bitkisel çaylar ile de hazımsızlık giderilebilir. Bu çaylara en güzel örneklerden biri papatya çayıdır. Sindirim için papatya çayı içmek son derece doğal bir karar olacaktır. Ayrıca günlük olarak spor yapmak da yine hazımsızlığı gidermek ve sağlıklı bir hayat sürmek için son derece faydalıdır.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayları Neden Tüketilmektedir ? Kadınlar tarafından bitki çayları kullanımı oldukça fazla olmaktadır. Çünkü bitki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...