1 Ekim 2020 | Perşembe

Hafif Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir ?

Yanıklar kişinin başına sıklıkla gelen kazalardan biridir, ev kazaları, mutfak, güneş yanıkları gibi birçok sebepten oluşan yanıklar mevcuttur. Kişinin dikkat etmesi gereken yanığın ne karda ciddi olduğudur eğer yanık ciddi ise bekletmeden doktora gidilmesidir. Eğer hafif yanık ise evde ki imkanlarla yanığın acısını azaltarak ve gerekli olan basit birkaç yöntemle hafif yanıklarınızı iyileştirebilirsiniz.

Yemek yaparken, çay, kahve gibi küçük mutfak kazaların da hafif yanığa ilk müdahaleniz musluk suyu olsun 10 dakika kadar musluk suyun altın da tutun, ardın da yapacağınız işlem eğer hala yanık yeri yanıyorsa ve yanık bölgesi kırmızı olmuşsa zeytinyağı mucizesini deneyin. Bir çay kaşığı kadar zeytin-yağını yanmış bölgeye parmak uçlarınızla hafif bir masaj ile deriye iyice inmesini sağlayın zeytinyağı acıyı hafifletir ve derinin hızlı iyileşmesini sağlar. Zeytin-yağını sabah ve akşam olmak üzere iki defa uygulayın yanan bölgeye.

Süt, yanan bölgeyi süt ile buluşturun süt cildin zarar gören bölgesine nüfus eder ve zarar gören derinin ilişmesini sağlar ve yanıkların leke oluşmasına izin vermez sütün için deki vitaminler derinin yenilenmesini sağlar. Yanan bölgeyi sütün içine koyun 10 dakika bekletin veya bunu yapıyorsanız bir pamuk yardımıyla sütü yanan bölgeye temas ettirin

Bal, yanan bölgeye bal sürün bal açıyı alır ve derinin hızlı iyileşmesini ve derinin kendini yenilenmesini sağlar balı sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa yanığa uygulayın. Hafif yanıkları temiz tutmaya çalışın ve çok suyla temas ettirmeyin yanığın üzerinde 24 saat geçtikten sonra sabunla ile yıkayın.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Desenli Maske Çeşitleri

Korona virüsü sonrasında maske satışlarında herkesin gördüğü inanılmaz bir artış gözlemlenirken bu durum yanında moda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...