1 Ekim 2020 | Perşembe

Grip ve Soğuk Algınlığından Korunma Yolları

Grip ve soğuk algınlığı, mevsim geçişleri, günlük hava değişimi, kıyafetlerin hava koşuluna göre giyilmemesi, bünyenin zayıf olması, beslenme gibi nedenlerden dolayı kişi grip ve soğuk algınlığına yakalanır. Özellikle çocuklar ve yaşlılar risk altında kalabilmektedir. Hem soğuk algınlığından, hem de gripten korunmak için yapılması gerekenler ise şunlardır;

Beslenme çok önemlidir. Özellikle güne kahvaltı ile başlayın ve hayvansal gıdalardan bolca tüketin. Günde bir bardak süt mutlaka için. Gün için de portakal, elma, mandalina, nar, greyfurt özellikle bolca C vitaminini bulunduran meyveler tüketin. Yemeklere, çorbalara, salatalara bolca limon sıkın, limon soğuk algınlığı ve grip için oldukça önemlidir. Sebze tüketin.Özellikle kış hastalıkları için lahana, ıspanak, brokoli, maydanoz, yeşil fasulye’den bolca tüketin. Soğan ve sarımsağı yemeklere hem katın hem de soğanı yemekler ile taze olarak tüketin. Yeşil soğanı bolca yemeklerle birlikte tüketin.

Toplu taşıma yerlerinde dikkatli olun ve ellerinizi araçtan iner inmez sabun ve su ile iyice yıkayın. Yemekler de önce ellerinizi yıkayın ve toplu ortamlarda kalmamaya çalışın en çok gribin bulaşma yeri kalabalık ortamlardır. Bitkisel çaylar için sonbahar ve kış aylarında gün de içilen bir fincan bitki çayının oldukça yararı vardır. Papatya çayı, nane çayı, ıhlamur, limonlu çay, yeşil çay kişiyi grip ve soğuk algınlığından korur. Mevsime göre giyinmek de önemlidir. Bulunduğunuz ortamı havalandırın. Kişinin temiz hava ihtiyacı kış aylarında daha çok olmaktadır.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Desenli Maske Çeşitleri

Korona virüsü sonrasında maske satışlarında herkesin gördüğü inanılmaz bir artış gözlemlenirken bu durum yanında moda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...