5 Ağustos 2018 , Pazar
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Demir İçeren Meyve ve Sebzeler

Demir İçeren Meyve ve Sebzeler

Vücudumuz için gerekli olan minerallerden biri de demirdir. Kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı çalışabilmesi için yeterli demir üretimine ihtiyacı vardır. Yeterli demir ihtiyacı karşılanmadığında kansızlık ortaya çıkmaktadır. Hamile bayanlarda, yetersiz beslenme gibi koşullarda ön plana çıkan bir rahatsızlıktır. Demir eksiliğinin bir çok zararı vardır. Bu kansızlık sürecinde baş ağrıları her zaman olur. Ayrıca kişide sürekli bir yorgunluk hali vardır buda sosyal yaşamını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu enerji eksikliğini gidermek için günlük beslenmeye çok dikkat edilmeli gerekli bir tedavi alınmalı ve demir eksiliğinin etkisini azaltacak meyve ve sebze tüketimi yapılmalıdır.

Yapacağınız düzenli bir beslenme listesiyle günlük demir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu besinlerin alınımını düzenli şekilde yerine getirirseniz demir eksikliğinden olan şikayetlerinizi hafifletebilir ya da tamamen kurtulabilirsiniz.

Demir takviyesine ihtiyaç duyulması için kansızlık şikayeti olması gerekir. Önerilen besinler kolesterol, yüksek tansiyon, kalp ve damar, şeker rahatsızlığı olanlar için önerilen yiyecekler değildir. Bu tarz sağlık sorunlarınız varsa bu besinleri tüketmeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Sığır eti, haşlamış olduğunuz soya fasulyesi, ton balığı, zenginleştirilmiş tahıl ürünleri, haşlanmış damak tadınıza uygun bezelye, patates, ıspanak, çekirdeği olmayan kuru üzüm, pekmez, kabak ve çekirdeği, ördek eti, domates püresi ve salçası, fasulye, barbunya, kuru erik, börülce, irmik, nohut, mercimek, kuru incir, susam, ceviz, fındık, kaju, pirinç, tam buğday makarnası, çavdar ekmeği, mısır, mısır ekmeği, bulgur, çok tahıllı ekmekler gibi besin değerleri günlük demir ihtiyacınızı karşılayabilir.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayları Neden Tüketilmektedir ? Kadınlar tarafından bitki çayları kullanımı oldukça fazla olmaktadır. Çünkü bitki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...