30 Eylül 2020 | Çarşamba

Cildinizi UV Işınlarından Koruyan Vitaminler

Güneş yanığı, bazen isteyip bazen istemeyeceğim türde bir yanıktır. Her şeyin olduğu gibide yanmanın fazlası zarardır. UV ışınlarına yoğun miktarda maruz kalmak cilde kötü anlamda zarar verir. Bu yanıklar bir kaç haftada geçsede değişmeyecek bir gerçek vardırki cildiniz bu yanıkları asla unutmaz!

Cilt kanserine yakalanma riskini önlemek için yaz aylarında cilt tipine uygun, doğru güneş koruma faktörüne sahip güneş koruma ürünleri kullanmak önemlidir. Ek olarak, cildin içeriden daha iyi korunmasını sağlayan bazı yiyecekler vardır.


DOĞAL CİLDİNİZİ KORUMANIZI SAĞLAYACAK 3 VİTAMİN

  • 1.) A Vitamini

Esnek bir cilt, sağlıklı bir cilt rengi sağlar ve güneş yanığına karşı koruma sağlar. A vitamini sadece yumurta, peynir, tereyağı ve ton balığı gibi hayvansal ürünlerde bulunur derler, aksine havuç, ıspanak veya brokoli gibi yiyecekler karoten içerir: bu vücutta A vitaminine dönüştürülür. Hem karoten hem de A vitamini yağda çözünür olduğundan, daha iyi emilim için genellikle aynı anda biraz yağ alınması önerilir. (örneğin, havuç suyunda birkaç damla bitkisel yağ).

  • 2.) C Vitamini

C Vitamininin faydalarını artık anlatmakla bitmez. Bir çok şeye faydası olduğu gibi sizi UV-Işınlarından koruyan bir vitamindir. C Vitamini sadece bağışıklık sistemini geliştirmekle kalmaz. Aynı zamanda cildin kendi güneş korumasını teşvik eden önemli bir maddedir. Limon, portakal, greyfurt, çilek, aserola kirazları, deniz topalaklarının yanı sıra biber, patates ve rezene antioksidan etkisi olduğu söylenen önemli vitaminleri içerir.

  • 3.) E Vitamini

E vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve sözde antioksidanlardan biridir. Bunlar, UV radyasyonu sonucu ciltte oluşan serbest radikalleri engeller ve çeşitli hastalıklara neden olabilir. Düzenli tüketimle, E vitamini ayrıca sık güneşlenmekle hızlanan cilt yaşlanmasını da önler. E vitamini, ayçiçeği ve avokado yağı, fındık (ör: ceviz ve badem) veya tam tahıllı ürünler gibi yiyeceklerde bulunur.

Ayrıca Bu Gıdalar UV Koruması Sağlayacaktır

Karpuz&Domates

Bu yiyeceklere güçlü ve parlak rengini veren likopen içerirler. Bu madde aynı zamanda önemli bir antioksidandır ve cildi içten dışa korur.

Balık (Özellikle Somon)

Omega-3 yağ asitleri içerir. Bunların UV ile ilgili enzimlerin salınımını sağlar.

Gördüğünüz gibi: Belirtilen vitaminleri veya yiyecekleri düzenli olarak (tercihen yaz başlamadan önce) alırsanız, vücudunuz güneşin oluşturduğu istenmeyen yanıkları sönümleyebilirsiniz. Bu şekilde ciltteki foton hasarları önlenebilir. Ek olarak, antioksidanlar cildin onarım sürecini destekleyebilir veya hızlandırabilir. Başlangıçta daha önce de belirtildiği gibi, beslenme yoluyla bu UV koruması yalnızca doğal cilt korumanızı destekler. Yüksek kaliteli güneş kremleri, giysiler bunlarla kıyaslanamaz…

Hakkında Belo

İlginizi Çekebilir

Süt Ürünleri Tüketimi Nasıl Olmalı?

Süt Ürünleri Tüketimi Nasıl Olmalı?

Süt Hakkında Genel Bilgi Toplumda bir çok anne çocuğunun süt içmesine , içerisinde barındırdığı değerlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...