5 Ağustos 2018 , Pazar
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Çörek Otunun Faydaları

Çörek Otunun Faydaları

Peygamber efendimizin bir tek ölüme çaresi yok dediği çörek otunun, sayısız faydası bulunuyor. Vitamin ve mineral içeriği bakımından zengin olması ile çok uzun yıllardır pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan çörek otu; A, C, B1, B2 ve B6 vitaminlerini ve selenyum, çinko, magnezyum, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, bakır, fosfor minerallerini bünyesinde barındırıyor. Uçucu yağ özelliğinde olan thymoquinon maddesi ise çörek otunun hastalıkların tedavisindeki temel bileşeni olarak sayılıyor. Öyle ki; romatizma, alerji, bronşit, astım gibi pek çok hastalığın tedavisinde ve kan şekeri ile ürik asidi düşürmede etkili olduğu biliniyor.

Yapılan araştırmalarda bilim adamları çörek otunun astım hastalığında etkili olduğunu gözlemlediler. Günümüzde çörek otunun suyu, yağı ve kapsülü astım hastalarını rahatlatmakta yardımcı olmak amacıyla kullanılıyor. Ayrıca yüksek tansiyonu düşürmede, bademcik ve boğaz iltihaplarını iyileştirmede, sedef hastalığının etkilerini azaltmada, alerjik astım ile egzama tedavilerinde, hatta hafızayı güçlendirmede bile çörek otunun faydalarından yararlanmak mümkün.

Çörek otu, virüs ve bakterileri azaltmaya yardımcı olarak bağışık sistemini güçlendirmede rol oynuyor. Kanser hücrelerinin artmasını önlemeye yardımcı olurken, ölü hücreleri temizlemeye de yardım ediyor. Uykusuzluk, yorgunluk, solunum güçlüğü, cinsel sorunlar, anksiyet gibi şikayetleri azaltmak için çörek otu kullanılıyor. Ayrıca hormonları dengeleyici özelliği ile adet düzensizliğinde de kullanılabiliyor. Rahatlatıcı etkisi ve zindelik veren özelliği ile de depresyon hastaları çörek otuna başvuruyor. Baş ağrısı, ishal, diş ağrısı, mide ağrısı, kas ağrısı, burun tıkanıklığı, öksürük gibi durumlarda da kullanılan çörek otu hatta cilt kırışıklıklarını azaltmaya yardımcı olmak için de tercih ediliyor.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayları Neden Tüketilmektedir ? Kadınlar tarafından bitki çayları kullanımı oldukça fazla olmaktadır. Çünkü bitki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...