1 Kasım 2018 , Perşembe
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Balık Yağının Faydaları Nelerdir ?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir ?

Genelde ton balığı, uskumru, somon, kefal, mersin balığı, lüfer, ringa, alabalık ve sardalye gibi yağlı balıklardan elde edilen yağı, balıkları düzenli olarak tüketerek ya da balıklardan alınan yağlarla üretilen balık yağı kapsülünü alabilirsiniz. Balık yağı kapsüllerinde ki yağın bozulmasını engellemek için bir miktar E vitamini eklenmektedir. Bazı balık yağı kapsülleri demir, A, D, B1, B3, B2, C ve kalsiyum vitaminlerinden bazılarını içerir. Balık yağını bir çok sağlık probleminde, hastalıkların tedavisinde ya da tedavi sürecine destek amaçlı kullanmak mümkündür. Balık yağının kullanma amaçlarından en önemlisi kolesterol seviyesini düşürmektir. Kolesterolün seviyesine bağlı olarak damarları korur, inme ve kalp krizi riskini azaltır. Ancak balık yağının ne kadar kullanılması gerektiğini bir uzman tarafından net belirlenmelidir. Fazla tüketimi ters etkiye yol açar.

Düzenli balık yemek, beyin fonksiyonları için önemlidir. Balık yağı psikoz, depresyon, alzheimer, hiperkativite bozukluğu, dikkat eksikliği gibi beyni ilgilendiren tüm rahatsızlıklar da çok kullanılmaktadır. Kimi insanlar glokom, yaşa bağlı makula dejanerasyonu ve göz kuruluğu gibi görme rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanır. Bir çok uzman balık yağını tansiyonu düşürmek için önermektedir. Balık yağının içerisinde bulunan omega 3 yağ asitleri damarların genişlemesini sağlar ve kan basıncının normal değerlere çekilmesin de yardımcı olur. Kalp ameliyatı gibi kan basıncının yükselmesinin önlenmesi için kullanılan besinler arasındadır. Ayrıca balık yağı yüksek trigliseridi düşürmek için de kullanılan doğal çareler arasında ilk sıradadır. Fakat trigliserit seviyesini normale çekmek için balık yağı kullanımı yeterli değildir. Balık yağı trigliserit, tansiyon, kolesterol ve kalp sağlığını korumak için kullanılabilir. Kalp ilacı kullanan birinin ek olarak balık yağı kullanmasının bir faydası olmaz. Balık yağı kullanmak için uzman hekime başvurmayı ihmal etmeyin.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayları Neden Tüketilmektedir ? Kadınlar tarafından bitki çayları kullanımı oldukça fazla olmaktadır. Çünkü bitki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...