1 Ekim 2020 | Perşembe

B12 Vitamini Faydaları Nelerdir ?

Vücudumuzun yapı taşlarından sayılan vitamin ve mineraller, pek çok sistemin düzenli işleyişinden sorumludur. Sağladığı faydalar ile hepsinin önemli yeri olsa da içlerinde B12 vitamini en başta sayılabilir. Sinir sisteminin çalışmasında etkili olan B12 vitamini, DNA sentezi ve enerji üretiminde de etkilidir. DNA sentezi ile enerji üretimini hızlandıran B12 vitamini böylece kandaki oksijen miktarını artırmaya ve hücrelere oksijen taşınmasına yardımcı olur. Ayrıca doğurganlığı artırıcı özelliğe sahip olan B12 vitamini özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde hem anne hem de bebek sağlığı için gereklidir. Hamilelikte B12 vitamini eksikliği; düşük, erken doğum ve sakat doğumlara sebep olabilir.

Sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan B12 vitamini sinir uçlarının gelişiminde ve hücre oluşumunda da rol alır. Bitkilerde az bulunduğu için vejetaryen beslenenlerde B12 vitamin eksikliği ve buna bağlı rahatsızlıklar daha sık görülür. Protein olarak da bilinen B12 vitamini yumurta, süt, balık, kırmızı et gibi hayvansal gıdalarda çokça bulunur.

B12 vitamini eksikliğinde kansızlık, iştahsızlık, ishal, cilt solukluğu, saç dökülmeleri, unutkanlık, zayıflama, el ve ayaklarda karıncalanma, uyuşma ve kramplar görülebilir. B12 vitamininin azlığı hücre yenilenmesini yavaşlattığı için kan hücrelerini etkileyerek kansızlığa sebep olur. Bu durum özellikle bayanlarda adet dönemi şikayetlerinin artmasına sebep olmaktadır. Sinir sistemi üzerinde oldukça etkili olan B12 vitamini hafızayı güçlendirmede de etkilidir. Eksikliği ise unutkanlık, hafıza kaybı, bunama ve hatta ileriki yaşlarda Alzheimer hastalığına sebep olabilmektedir. Bu yüzden B12 vitamini içeren besinleri bolca tüketmek gerekir. Eksikliğinde ve yetersizliğinde dışarıdan takviye olarak alınması önemlidir.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Desenli Maske Çeşitleri

Korona virüsü sonrasında maske satışlarında herkesin gördüğü inanılmaz bir artış gözlemlenirken bu durum yanında moda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...