20 Ağustos 2021 | Cuma

Arpacık ve Tedavisi

Arpacık, kirpik diplerinde oluşan iltihaplanmalardan kaynaklanır. İltihaplanma; kaşıntı, gözde şişme, kaşıntı, kızarıklık ve ağrı ile kendini belli eder. Sivilce görünümünde olan arpacığın içi iltihap doludur. Ve bu durum gözünde arpacık çıkan kişiye son derece rahatsızlık verir. Batma, ağrı ve sulanmayla birlikte kişiyi rahatsız eden her arpacık şişkinlik göstermez. Göz çevresindeki derinin derinliklerinde de baş gösterebilir. Vücudumuzun en hassas yerlerinden olan göz çevremizin yaşadığı bu rahatsızlığın tedavisi çok da zor değildir. Sabır ile uygulanan tedavinin sonucunu almak çok da uzun sürmez.

Arpacık mikrobik bir göz enfeksiyonudur. Bu nedenle gözünüzün maruz kaldığı herhangi bir tozlu yada kirli ortam yada hava arpacığın oluşmasına sebebiyet vermiş olabilir. Bunun yanında vücuda yeterince alınmayan gerekli besinler, stres, sıkıntı ve endişe de arpacığın oluşumuna ortam hazırlar. Hatta saatlerce gözünüzü yorduğunuzda ve uykusuz geceler geçirdiğinizde de arpacık gözünüzde beliriverir.

Arpacık tedavisi için önerilen kesinlikle bir doktora başvurmanızdır. Bir bilirkişi olarak uygulayacağı ve önereceği tedavi yöntemi en doğru olandır. Kişinin çevreden duyduğu tedavi yöntemlerini evde uygulaması, tedavi sürecini uzatabildiği gibi arpacığın tekrarlamasına da neden olabilir. Sıcak çay kompresi ve sarımsak sürmek gibi tedavi seçenekleri, bir doktorun uyguladığı tedavi kadar kesin ve etkili olmaz.

Arpacığın kendi kendine geçmesini beklemeyin. Mutlaka bir tedavi uygulayın. Evde uygulayabileceğiniz yöntemler ise:

  • Demlenmiş ve ılınmış papatya çayını bir pamuğa batırarak gözünüze kompres yapın.
  • Sarımsağı ezin ve arpacıklı bölgeye uygulayın.
  • Bir patatesi rendeleyin ve bir bezin içine koyarak arpacıklı bölgeye uygulayın.
  • Demlenmiş keten tohumu da iltihaplanan bölge için uygulayabilirsiniz.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Desenli Maske Çeşitleri

Korona virüsü sonrasında maske satışlarında herkesin gördüğü inanılmaz bir artış gözlemlenirken bu durum yanında moda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...