1 Ekim 2020 | Perşembe

Arpacığa Ne İyi Gelir ?

Göz kapaklarımız da bulunan salgı bezlerinde görülen enfeksiyonun sonucunda arpacık oluşur. Rahatsız edici olan arpacık gözde çıktığında ağrı oluşturur ve gözünüzü kırpmakta zorluk çekebilirsiniz. Kaşıntı yapan aynı zamanda kırmızı şekilde şişlik olan arpacık insanlar için sorun oluşturur. Arpacık için çok büyük ve şiddetli olduğu taktir de antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Fakat hafif ve küçük çıkan bir arpacık ile evde uygulayacağınız bazı yöntemlerle başa çıkabilirsiniz.

Peki bu durumda arpacığa ne iyi gelir ? Evde arpacığı nasıl tedavi edebilirim? oldukça kolay yöntemleri var. Bunlardan biri sıcak kompres uygulamaktadır. Öncelikle kompres nedir buna açıklık getirelim. Katlanmış bir bezi ısıtarak arpacık üstüne belli aralıklarla uygulama durumudur.15 dakika ara ile arpacık üzerine sıcak kompres uygulayabilirsiniz bunu günde 5-6 kez tekrarlayabilirsiniz. Tabi ki sıcak kompresi uygularken gözünüzü oluşabilecek hasardan korumak için kapalı tutun. Bu sayede iltihabın yayılmasını önleyebilirsiniz.

Lens kullanma durumunuz varsa arpacık geçene kadar lens kullanımına ara vermelisiniz. Kontak lensleriniz arpacığın yayılmasına neden olabilir. Bu yüzden arpacık tamamıyla geçene kadar lens kullanmamanız sağlığınız açısından önemli olacaktır. Sıcak kompres dışında patatesle de arpacık ile başa çıkabilirsiniz. Az bir miktarda patatesi rendeleyerek ince ve dezenfekte edilmiş bir beze sarıp arpacık üzerine koyabilirsiniz. Bu durumu bezi değiştirerek günde 2-3 kez tekrar edebilirsiniz. Patates hem arpacığın kızarıklığını alacak hem de iyileşme süresini hızlandıracaktır. Diğer bir doğal yöntem ise kekik yağıdır. Bir parça pamuğu kekik yağına hafifçe batırdıktan sonra arpacığın üzerine hafifçe sürebilirsiniz. Antiseptik özelliğe sahip kekik yağı arpacık için iyi bir yöntem olabilir. Doğal antibiyotik olan sarımsakta arpacık için etkili bir yöntemdir. Fakat ağız ve ter kokusunu arttıran sarımsak konusunda biraz daha düşünebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise papatya çayıdır. Normal şekilde demleyerek ılımaya bırakıp günde 3-4 kez arpacık üzerine pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Desenli Maske Çeşitleri

Korona virüsü sonrasında maske satışlarında herkesin gördüğü inanılmaz bir artış gözlemlenirken bu durum yanında moda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...