5 Ağustos 2018 , Pazar
Anasayfa / Sağlık ve Yaşam / Sağlık / Armudun Faydaları Nelerdir?

Armudun Faydaları Nelerdir?

Armut, ülkemizde birçok yerde yetiştirilir ve bu yüzden kolay bulunur. Aynı zamanda çok pahalı olmayan armut, birçok hastalığa iyi gelir. Meyve olarak tüketildiği gibi armut tatlısı da meşhurdur. İçerisinde lif bulundurduğu için sindirimi kolaylaştırır. Kabızlık sorunlarını giderir. İçerisindeki lif vücudun vitaminlerin ve minerallerin emilimini sağlar. İçerisindeki potasyum ile vücuttaki su dengesini korur. C vitamini yüksektir. Bu yüzden enfeksiyonları önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda içerisindeki A vitamini de gözlere iyi gelmektedir. K vitamini yönünden de yoğun olan armut, bu özelliği sayesinde kanın pıhtılaşmasını önler. İçerisindeki K vitamini sayesinde sağlıklı bir kemik dokusu oluşur ve böbrekleri de besleyen bir maddedir.

Kansere karşı koruyucu etkisi olan armut, kalp hastalıklarına karşı da koruyucu etkisi vardır. Armut, kalp krizi önlediği gibi kalp krizine bağlı ölümlerinde azalmasında etkilidir. Alerjik reaksiyona sebebiyet vermediği için bebeklere de güvenli bir şekilde verilmektedir. Kemik hastalıklarına karşı da etkilidir. Günlük kalsiyum ihtiyacını giderir ve vücuttaki ph seviyesini dengeler. Hamile kadınların doğumdan sonra kaybettikleri enerjiyi de geri getirir. Emzirme döneminde rahatlıkla kullanılabilir ve herhangi bir zararı yoktur. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklara karşı savaşma sağlar. İltihap ve enfeksiyon hastalıklarına karşı savaşır. Armut suyu enerji vericidir bu yüzden yorgun kasları rahatlatır. Nefes darlığı ve boğazlarda meydana gelen tahrişlere karşı armut suyu çok iyi gelmektedir. Armut suyu içerisindeki vitaminler sayesinde kolesterolü sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur. Armudun soğutma etkisi olduğu için doğal ateş düşürücüdür. Bu yüzden ateşi çıkmış çocuklara yedirilebilir.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayı Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bitki Çayları Neden Tüketilmektedir ? Kadınlar tarafından bitki çayları kullanımı oldukça fazla olmaktadır. Çünkü bitki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...