5 Ağustos 2018 , Pazar
Anasayfa / Öne Çıkanlar / Bağırsak Gazı Nedenleri Nelerdir ?

Bağırsak Gazı Nedenleri Nelerdir ?

Bağırsaklarda iki şekilde gaz oluşmaktadır. Bunların biri hava yutma, diğeri ise mikroorganizmaların atıklarından dolayıdır. Hava yutma genelde her insanda gün içinde yaptığı bazı yeme hatalarından, içilen su ve içeceklerdeki havanın yutulmasından oluşmaktadır. Fakat su ve içeceklerin şişeden içilmesi hızlı yemek yeme, yemek yerken yapılan konuşma, sigara tüketimi, protez dişlerin damağa tam oturmaması gibi durumlarda hava yutma oldukça fazla olmaktadır. Bu şekilde alınan gaz geğirme yolu ile büyük bir kısmı atılırken bir kısmı da bağırsaklarda emilerek ve kalan bir kısım gazda, kalın bağırsaklara inerek tuvalet ihtiyacı sırasında çıkartılır.

İnsan vücudunda zararsız olan ve gerekli bazı sindirim ve emilimlere fayda sağlayan mikroorganizmalar vardır. Bu mikroorganizmaların bir kısmı da kalın bağırsak duvarında yer alır. Yenen karbonhidratlı besinlerde yer alan şeker nişasta selüloz ve lifleri sindirmeye yardımcı olur. Bu sindirim sırasında da gaz oluşumuna neden olur. Herkeste bu sindirim nedeni ile bir miktar gaz mevcuttur. Fakat bazı rahatsızlıklar nedeni ile vücuttaki bu gaz biraz fazla olup gaz sıkışması nedeni ile kişiye şiddetli bir ağrı ve adeta kalp krizi geçiriyor hissini yaşatabilir.

Ayrıca vücutta oluşan devamlı gaz hali ise kronik bazı hastalıkların habercisi olabilir. Crohn hastalığı, ülser, kolit enflamatuar bağırsak hastalıklarında en önemli gösterge gaz oluşumudur.

Bağırsak duvarı florasının bozulmasına kullanılan antibiyotikler kabızlık yapan ilaçlar ve laksatif kullanımları sebep olur. Süt ve sütlü gıdaların kullanımı sonrasında gaz oluşumu laktozunun işlenememesi, buğday gibi bakliyatlarda bulunan glutene karşı duyarlı olanlarda gaz oluşumuna sebebiyet verir.

Vücutta oluşan gaz gün içinde dışarı atılmadığında şişkinlik ve kabızlık nedeni ile ağrıya ve kramplara neden olacaktır.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Dudak Dolgunlaştırma!

Dudak dolgunlaştırma yıllardır kadınların daha güzel dudaklara kavuşmak için tercih ettiği bir yöntem. Bu yöntem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...