20 Ağustos 2021 | Cuma

Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri

Belli bir dönem kullandığınız saç düzleştirici, sprey, jöle, köpük, saç boyası gibi ürünlerin saça verdiği zarar az olarak görülse de, zamanla bu işlemler saçın seyrelmesine, yıpranmasına ve kırılmasını sebep olur. Birde çalışma hayatı, stres birleşince kırılmalar gözle görülür şekilde artar. Kullanmış olduğunuz saç ürünleri dışımda hava kirliliği, güneş ışınları ve yetersiz beslenme de saçların yıpranmasın da etkilidir. Yıpranmış saçlar için evde bakım yapmak artık çok kolay, hazırlayacağınız maskelerle saçlarınızı eski canlılığına kazandıra bilirsiniz.

Mutfak malzemeleriyle ve doğal yağlarla profesyonel bakım uygulamaları kadar etkili saç bakım yapmanız mümkün.
En etkili bakım maskelerinden biri mayonez maskesidir. Sirke, yumurta ve mayonezi karıştırarak saçlarınıza eşit miktar da iyice yedirerek dürün. 2 saat bekleyin ve ılık su ile durulayın. Bu maska saç derisinin nemlenmesini ve kırılan uçların onarılmasını sağlar.

Saç uçlarının kırılmasını engellemek için yumurta maskesini kullanın. 1 adet yumurtayı çırpın ve içine bal ilave edin. Bu karışımı saç diplerinden uçlara doğru iyice sürün ve 20 dakika bekleyin. Ilık su ve şampuanla yıkayın. Kullanacağınız ürünleri saç uzunluğuna göre arttırabilirsiniz. Kan dolaşımını arttırmak için masaj yaparak uygulamayı ihmal etmeyin.

Kurumuş saç diplerinizi ve saçları nemlendirmek için hindistan cevizi ve zeytinyağı kullanabilirsiniz. İki yağı karıştırın ve saç diplerinden uçlara doğru iyice masaj yaparak sürün. 40 dakika bekleyin ve ardından ılık su, şampuan ile durulayın. Bu maskeyi hafta da 2 kere yapabilirsiniz.

Yıpranmış ve kuru saçlar için bir diğer maske de avokado maskesidir. 1 adet ezilmiş avokadoyu, 1 çay bardağı zeytinyağını, 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Bu maskeyi güzelce yedirerek saçlarınıza sürün ve yarım saat bekleyin. Süre sonunda ılık su ile durulayın. Eğer avokado bulamazsanız yerine muz da kullanabilirsiniz.
Bunların dışında günlük rutin bakım olarak sık kurulan saç uçlarınıza akşamları zeytinyağı sürebilir, sabah kalktığınız da yıkaya bilirsiniz.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Düğün Modasında Bu Seneki Trendler

    İnsanların hayatlarında belli dönüm noktaları bulunmaktadır. Doğum, sevilen insanla evlilik ve yeni bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...