30 Eylül 2020 | Çarşamba

Modada Geçmişe Özlem

Yer Gök Retro

Moda her defasında kendini tekrar eden bir döngüye sahip. Bu haliyle modaya ortak bilinçaltının yansımalarının sembolleşerek giysiye yansıması olarak bakılabilir.

retro-modasi.jpg

Her dönemin moda anlayışına etkisine alan tarzlar olmuş. Kimisi saçlarda, kimisi giysilerde, kimisi gelinliklerde bu etki hissedilmiş ve bu etkinin ilhamını ilk alan modacılar ise kreasyonlarına yansıtmışlar. İki bin yılından sonra teknolojideki hızlı gelişme ve teknolojinin gelişimi müzikte ve modada teknoloji öncesine ait bir özlemi de beraberinde getirmiş olmalı ki son yıllarda en çok konuşulan akımlar vintage ve retro modası.

Retro Giyim Tarzı

Vintage şarap rekolteleriyle ilgili bir deyim olsa da moda terminolojisine girmiş. Eski bir zaman bölümüne özgü tasarımlara vintage, 80’ ler ve 90’ lar 70’ lere ait izleri taşıyan tasarımlara da retro denmiş. Retro yeni üretilmiş bir giysi veya eşya olabilmekle beraber vintage bir üründen bahsederken yeni üretilmiş olmaması gerekmektedir.

retro-gizim-tarzi.jpg

Retro geriye giden anlamını taşımakta, gezegenlerin de Retro olduğu zamanlarda bizim görme algımızda gezegenlerin geriye gittiği düşünülür.

Retro Modası

Gezegenlerin aslında dönüş hızı değişmekte ancak bunu hesaplayacak araçlara sahip olmadığımızdan sadece Retro yani geri gittiğinden bahsetmekteyiz. Bu tıpkı çürüyen bir elmanın yok oluşunu görmek ancak yeniden doğuşunu bilememek gibidir.

retro-giyim-magazalari.jpg

Fizikteki entropinin karşıtı gibi. Retro giyim tarzı ile özlemler giderilirken zaman içerisinde bizim görme algımızla ulaşmamız mümkün olmayan bir yenilenmeye gitme isteğinden bahsedilebilir.

Retro Tasarımlar

Desenli, pilili, puantiyeli elbiseleri, kot parçalardan oluşan salaş giysileri, tulumları ve çan etekleri, saç bantlarını ve kısa kahkülleri, kocaman çerçeveli ya da yuvarlak çerçeveli gözlükleri Retro modasına örnekler olarak sayabiliriz.

retro-elbiseler.jpg

Retro giyim tarzı için ayrıca retro giyim mağazaları ve butikler olabildiği gibi ikinci el giysi satışı yapan hoş mobil uygulamalar, auvintage.com gibi online mağazalar veya Oxxo gibi mağazaların içerisinde vintage ve Retro giyim ürünlerine rastlamanız mümkün.

Retro Giyim Atölyeleri

Çeşitli retro giyim atölye ve mağazarını gezip bu görkemli tadın keyfine varın.

retro-giyim-magaza-ve-atolyeler.jpg

Ve Çeşitli Retro Giyim Stilleri

Retro-Giyim-stili.jpgcesitli-retro-giyim-modelleri.jpg

 

 

retro-eskiye-donus-modasi.jpg

 

 

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Yaz Aylarının Favori Desenleri

Yaz Aylarının Favori Desenleri Neler?  YAZ AYLARININ VAZGEÇİLMEZİ ÇİÇEK DESENLİ GİYSİLER   Yaz aylarının gelmesiyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...