1 Ekim 2020 | Perşembe

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir ?

Dudak çatlaması genelde dudak yalama, güneş ışığı, vücudun susuz kalması gibi nedenlerden meydana gelir. Yaz aylarında dudak nemlendiricisi mutlaka kullanılmalıdır. Grip ya da nezle gibi rahatsızlıklar da burun tıkalı olduğu için ağızdan nefes almak zorunda kalınır. Bu nedenle dudakların sürekli hava akışına maruz kalması dudakları kurutur ve çatlamasına neden olur. Kullandığınız diş macunu sülfat, sodyum gibi bileşenler içerir. İçerdiği bileşenler dudaklar da çatlamaya neden olur. Diş macununu seçerken dudak kuruluğundan şikayetçiyseniz buna göre bir ürün tercih edin. Yediğimiz bazı gıdalar da dudakları kurutur ve tahriş eder. Bunlardan biri de domates sosudur. Öncelikle dudak çatlamasını tedavi etmeden önce altında yatan nedeni iyice anlamanız gerekir. Dudak çatlamasını onarmak için bir çok yöntem bulunur. Bunlardan en bilineni ruj sürmektir. Yağlı yapısı olan ruj, çatlayan dudaklarınızı nemlendirirken iyileşmesini de sağlar. Hiç bir yan etkisi yoktur. Düzeldiğine emin olana kadar kullanabilirsiniz.
Dudak çatlamasında ki ölü derilerin dökülmesini ve doğal yumuşaklığına dönmesi için şeker çok uygun malzemedir. 2 tatlı kaşığı şeker ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırın, dudaklarınıza sürün. Önce 5 dakika kadar bekleyin ve ardından yavaş yavaş ovalayarak ölü derilerin dökülmesini sağlayın. Bu karışımı hafta da 2 kere uygulayabilirsiniz. Ayrı olarak sade bal ile günlük dudaklarınıza bakım yapabilirsiniz. Balın nemlendirici özelliği sayesin de dudaklarınız en kısa süre de yenilenecektir.

Hindistan cevizi, hint ve zeytinyağını karıştırarak harika bir nemlendirici elde edebilirsiniz. Bu yağlardan elde ettiğiniz nemlendiriciyi gün içerisin de bir kaç kez dudaklarınıza sürün. Dudak bakımının olmazsa olması sudur. Günlük su tüketiminize özen gösterin. Vücut susuz kaldığı takdir de cildiniz de dudaklarınız da kuru kalacaktır. Dudak çatlamalarının en önemli nedeni de genelde yeteri kadar su tüketmemektir. Tüm bunların dışında aşırı sıcaktan sakının, dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Dudaklarınızı her gün bir kaç kez nemlendirin.

Hakkında bilgieditor

İlginizi Çekebilir

Nişanda giyilebilecek elbise modelleri

Nişan Elbise Modelleri

2020 yılında Covid-19 başta olmak üzere çok zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu pandemi süreci bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...