30 Eylül 2020 | Çarşamba

Uyurken Kilo Vermek

Az uykunun kilonuz üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini biliyor muydunuz? Yeterince uyuyan kişilerin (7-9 saat arasında önerilir) kilo problemi yaşama olasılığı daha düşüktür. Düzenli egzersiz ve dengeli beslenme de uyku kalitesinde belirleyici bir rol oynar. Doğru içeceği seçmek bunun önemli bir parçasıdır. Bu beş “Yatmadan Önce İçilecek” iyi uyumanızı sağlar ve gece boyunca yağ yakımını tetikleyecektir.

Uykunuzu Düzenleyip Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 5 Gıda

  • 1.) Süt

Sütün geceleyin size hem kilo vermenize hemde rahat bir uyku çekmenize yardımcı bir içecek olduğunu biliyor muydunuz? İster sıcak ister soğuk olsun: Süt mükemmel bir gece içeceğidir! Besin, triptofan ve kalsiyum açısından zengindir. Her ikisinin de uyku kalitesi üzerinde olumlu bir etkisi olmalıdır. Süt ayrıca çok miktarda protein, daha doğrusu kazein sağlar. Süt proteini vücut tarafından yavaşça emilir (peynir altı suyu proteininin aksine). Geceleri kas kaybını bu şekilde önlersiniz ve ne kadar çok kasınız olursa, vücudunuz dinlenirken o kadar çok kalori yakar.

  • 2.) Limonlu Zencefil Çayı


Zencefil ve limon metabolizmanızı harekete geçiren gıdalardır. Öyleyse neden bunları birleştirmiyorsunuz? Akşamları limonlu taze zencefil çayı sadece metabolizma için değil, bağışıklık sisteminiz için de harikalar yaratır! Bir demlik çay için, bir litre sıcak suya birkaç dilim zencefil ekleyin ve bir limon suyunu sıkın. Zencefil çayı yaklaşık 15 dakika demlendirin. Ayrıca uyku içeceğinizi biraz balla tatlandırabilirsiniz.

  • 3.) Papatya Çayı

Uykusuzlukla mücadele ediyor musunuz? Bununla ilgili bir şeyler yapmalısınız; sadece yeterince uyumazsanız vücut direnciniz düşer. Obezite riski de artar. Papatya çayı burada devreye girer: sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve böylece uykuyu teşvik eder. Ilık içilen bir papatya çayı hem metabolizmanızı hızlandıracak hemde rahat bir uyku keyfi yaşatacaktır.

  • 4.) Kefir


Kefir fermente sütten yapılır ve karbonatlıdır. Yüksek probiyotik oranı (mikroorganizma içeren preparat) nedeniyle, bağırsak sağlığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve ayrıca sindirimi de destekler. Ek olarak, kefir protein bakımından yüksektir. Gece geç saatte atıştırmalık olarak bir bardak kefir sizi tok tutar ve gece boyunca kaslarınıza protein sağlar.

5.) Soya Sütü

Uyurken kilo vermek istiyorsanız soya sütü protein açısından iyi bir fikirdir. Soya sütü (tıpkı inek sütü gibi) amino asit triptofanla doludur. Triptofanın kandaki kortizol seviyesini (yani stres hormonu seviyesini) düşürdüğü söylenir. Yüksek kortizol seviyesinin artmış abdominal yağ depolanması ile ilişkili olduğu söyleniyor. İçecek ayrıca bitkisel protein açısından zengindir ve bu nedenle veganlar için uygun bir alternatiftir.

Hakkında Belo

İlginizi Çekebilir

Popüler Diyetlerin Korkutan Yüzü

Popüler Diyetlerin Korkutan Yüzü

Diyet Neden Yapılmaktadır? Toplum , özellikle kadınların en büyük sıkıntıları arasında kilo problemleri yer almaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...