1 Ekim 2020 | Perşembe

Siyah Çayın Faydaları Nelerdir ?

Siyah çay kültürümüzün vazgeçilmezidir. Kalabalık aile toplantılarında, uzayan kış gecelerinde yapılan hoş sohbetlere eşlik eden geleneksel bir lezzettir. Çayın tek özelliği de bu değildir. Evlerimizin vazgeçilmezi olan çayın faydaları saymakla bitmez.
Siyah çayı demledikten sonra biraz ılık hale getirerek bir leğene koyup ayaklarınızı içinde 10 dk. bekletin, bu işlemi 10 gün boyunca düzenli uyguladığınızda ayak kokunuzdan eser kalmayacak. Çayla gargara yaptığınızda boğaz ağrılarınızın dindiğini fark edersiniz. Ağız ve diş sağlığını koruyan, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı tedavi edici özelliktedir.

Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre günde en az 2 bardak siyah çay içenler, içmeyenlere göre kalp krizi geçirme riskine daha uzak görünüyorlar. Çay yaraların temizlenmesinde de faydası olan bir maddedir. Çaya batırılmış pamukla yaranıza pansuman yapmanız halinde yaranın tedavi olduğunu göreceksiniz. Banyoda vücudunuza ılık çayla masaj yaptığınızda yumuşatıcı krem etkisi yarattığını göreceksiniz. Saçlarınızı siyah çayla duruladığınızda ise parlaklığı yakalayacaksınız.

Kaynamış çayın buharına uygun mesafede durduğunuzda, gözünüzde çapaklanma olmasını engellemiş olursunuz. Koku yapan yiyeceklere dokunduğunuzda elinizi çayla yıkarsanız kokunun hemen geçtiğini fark edersiniz. Çayı doğrudan içerek tükettiğinizde ise, kalp hastalıklarının önlenmesi dışında kan dolaşımınızı hızlandırıp metabolizmanızı güçlendirir ve depresyondan uzak kalırsınız. Çay boşaltım sistemine de etki ederek idrar atımını kolaylaştırır. Çay içtiğinizde vücudunuz sıvı aldığı için böbrek taşı riskini azaltır ve böbreğin çalışmasını hızlandırır. Aynı zamanda zihni açıp enerji verdiği için uzun geceler çalışmak zorunda kalan insanların sık tükettiği bir besindir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Evde Detoks

Yaz Detoksu

Evde pratik yaz detoksu tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...