1 Ekim 2020 | Perşembe

Sağlıklı Beslenmenin İpuçları

Hayatımız boyunca huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşam sürmemiz için sağlığımız çok önemlidir. Sağlıklı olmayan bir insanın dünya nimetlerinden hoşnut olması güçtür. Sağlığın önemini hastalandığımız zaman anlıyoruz. Hayat kalitemizi artırmamız için sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Sağlığımızın kalitesini artırabilmemiz içinde beslenmemize önem göstermeliyiz.

Beslenme; yaşam kalitemizi yükseltmek için vücudumuzun ihtiyacı olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır. Dengeli ve düzenli beslenmek sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Beslenme canınızın istediği her şeyi yiyerek ya da karnınızı doyurmak anlamını taşımaz. Beslenme, belli başlı kurallar çerçevesinde bir programa göre yapılmalıdır.

Anlaşıldığı gibi beslenme ancak dengeli ve düzenli olarak yapılmalıdır. Fakat ülkemizde bu anlayışı henüz kabul edemedik. Hala rasgele yemek yiyen ve sadece karnını doyurmaya çalışan ve herhangi bir beslenme alışkanlığı olmadan hareket eden bir toplumuz. Sağlıklı beslenmeye örnek verecek olursak; enerjisi yüksek olan besinleri evinizden uzak tutmaya çalışın. Sebze ve meyveleri tüketmeden önce iyice yıkamalı ve kurulamalısınız. Sebzeler ve meyvelerin gerekirse kabuklarını soymalı ve mümkünse çiğ ya da az pişmiş tüketmeye özen göstermelisiniz.

Yeşil sebzeleri pişireceğiniz zaman önce doğramalı ve mümkün olduğunca buharda pişirmelisiniz. Ekmeği kızartmadan ve pastörize sütü kaynatmadan tüketmelisiniz. Satın alacağınız ambalajlanmış gıda ürünlerinin üzerindeki etiketleri mutlaka okuyunuz. Paketin üzerinde; içindekiler bölümünü inceleyiniz. Kalori, mineral, vitamin ve besin değerleri ile üretim ve son tüketim tarihleri yazmayan ürünleri almayınız.

Yağlar, yaşamak için ihtiyacımız olan temel besin maddesinden biridir. Vücuda enerji verirler ve A,D,E,K vitaminlerinin vücudumuza alınarak faydalı olmasını sağlarlar. Yemek yapacağımız zaman kızartma yerine fırın, ızgara, buğulama ve haşlama gibi yöntemleri tercih ediniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Evde Detoks

Yaz Detoksu

Evde pratik yaz detoksu tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...