1 Ekim 2020 | Perşembe

Obezitenin Nedenleri Nelerdir ?

Obezite, dünyada en önemli sağlık sorunları arasına girmiş durumda.Dünyada hemen herkes obezite tehlikesi ile karşı karşıyadır. Ülkemizde kadınların büyük çoğunluğunun kilolu olduğu düşünülürse obezite ülkemiz içinde büyük bir tehlike. Obezite ile savaş kapsamında sağlık bakanlığının belli bir programı vardır ancak burada iş kişilere düşmektedir. Çünkü her insan kendinin doktorudur ve yeme içme alışkanlığınızı en iyi siz takip edebilirsiniz.

Obezite, vücudun yağ oranının artması ile kilonun boy ile orantılı olması gerekirken daha üst sınırlara çıkmasıdır. Vücut yağ oranının kadınlarda %30, erkeklerde de %25 ’in üzerine çıkması obeziteyi işaret etmektedir. Obezite, genç yaşlı birçok kişiyi tehdit eden bir sorundur.Daha çok hareketsiz yaşam biçimini benimsemiş ve hazır gıdalar ile beslenmeyi alışkanlık haline getirmiş kişilerde görülür. Daha çok gelişmiş ülkelerin sorunu olan obezite günümüz insanı için tehdit oluşturan sorunlar arasındadır ve dünya genelinde obezite ile mücadele adı altında çeşitli çalışmalar yürütülmektedir.

Peki bir insan nasıl obez olabilir ? Bunun altında yatan etkenler nelerdir ? Öncelik kişinin aşırı bir şekilde yeme içmeye düşkün olmasıdır. Eğer yemek yemeyi çok seviyorsanız ve sonrasında bunları yakabiliyorsanız sorun yoktur ama yedikleriniz yanınıza kar kalıyorsa burada bir sorun vardır. Aşırı yemenin yanında sürekli karbohidrat ağırlıklı beslenme de obezite nedenleri arasındadır.İnsanlar dengeli beslenmeli ve lifli gıdlar ile sebze ve meyve de tüketmelidir. Yenilen yemeğin yakılmaması yani fiziksel aktivite azlığı da obeziteye davetiye çıkarır. Özellikle hazır beslenen okul çağı çocuklarını tehdit eder obezite. Eğer çocuğunuzda yaşına oranla fazla kilo seziyorsanız çocuğunuzu bir spor dalına yönlendirmelisiniz.

Kişinin yaşı ve cinsiyeti de obeziteyi etkiler. Çünkü bayanlar doğum sonrası kilolarından kurtulamazlarsa ileride obez olma ihtimalleri bulunur. Yaşanılan yerin ya da kişinin sosyo-ekonomik düzeyi de beslenme alışkanlıklarını etkiler. Mesela gelişmiş ülkelerde çalışan insan sayısı fazladır ve bu kişiler yemeklerinin çoğunu dışarıda yemek durumunda kalırlar. Bu böyle devam ettikçe kişiler düzensiz ve sağlıksız beslenmeden dolayı kilo almaya başlarlar. Kişinin gelir düzeyi, hormonlar ve metabolizma faaliyetleriniz obez olmanıza karar verebilir.

Aileniz de kiloya yatkınlık varsa siz muhtemel bir obez adayı olabilirsiniz. Böyle kişiler kendilerine ekstradan dikkat etmelidir. Kişinin içinde bulunduğu ruhsal durumda onu yeme ve içmeye yönlendirebilir. Ruhsal duruma ek olarak kullanılan antidepresanlar da obeziteye sebebiyet verebilir. Alkol ve sigara kullanan insanların diğerlerine göre obez olma ihtimali daha fazladır. Kadınların yaptığı doğum sayısı ile doğumlar arası geçen süre çok önemlidir. Annenin sağlıklı bir şekilde kilo verdikten sonra ikinci bir bebeği düşünmesi gerekir. Ayrıca doğumlar arası sürenin az olmaması gerekir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Evde Detoks

Yaz Detoksu

Evde pratik yaz detoksu tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...