1 Ekim 2020 | Perşembe

Kiraz Kilo Verdirir Mi ?

Kiraz kırmızı renkli meyveler içinde en değerli ve en faydalı olanlardan birisidir. İçeriğindeki antioksidan maddeler sayesinde kansere karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Hatta uzmanların yaptığı araştırma ve neticesindeki açıklamalara göre aspirinden çok daha etkili olan koruyucu bir maddedir. Dilerseniz, dünya üzerinde binden fazla çeşidi bulunan gülgiller ailesine mensup kirazın faydalarına bir göz atalım.

Kiraz tokluk hissi sağladığından dolayı kilo verme aşamasında kullanılabilecek besin maddelerinden birisidir. Ancak başlı başına kilo verdirici özelliğe sahip değildir. Aslında günümüzde diyet programlarının uygulanma sebebi de bundandır. Çünkü hiçbir besin maddesi kendi başına kilo verdirici özellik barındırmaz. Birbirlerini tetikleyerek kilo verdirmeyi sağlarlar. Öte yandan kirazın içeriğindeki lif, potasyum, C ile A vitaminleri sayesinde böbreklerde biriken zararlı atıkları vücuttan uzaklaştırır, karaciğer ve safrayı temizler. Kanı sulandırmada aspirinden çok daha etkili bir maddedir.

Yüksek alkol ve fazla ilaç tüketimine karşın geçirilen hastalık ve travmalar sonucunda organlarda oluşan hasarın atlatılmasına yardımcı olarak organların yükünü hafifletir. Ayrıca içerdiği kinik asit böbreklerde taş ve toprak oluşumunun önüne geçer ve oluşan taşları vücuttan uzaklaştırmada etkilidir. Vücudumuzda da üretilen melatonin hormonu kiraz da bol miktarda bulunmaktadır. Bu hormon yaşlılığa bağlı olarak gerçekleşen hafıza kayıplarını engeller. Buna ek olarak uyku düzenini de sağlamaktadır. Kan şekerini dengelemede en önemli meyvelerden birisi olan kiraz, diyabet hastalarının da porsiyonuna dikkat ederek tüketebilecekleri besin maddelerindendir.

12 ya da 15 adet kiraz bir porsiyon olarak düşünülebilir. Taze meyvesi kadar faydası bulunan kiraz sapı kaynatılarak da tüketilebilir. Kiraz saplarını kaynatıp oluşturacağınız bu karışım metabolizmayı hızlandırarak kilo verilmesine yardımcı olduğu gibi kan ve idrar yollarının temizlenmesinde, böbreklerin çalışmasında etkilidir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Evde Detoks

Yaz Detoksu

Evde pratik yaz detoksu tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...