20 Ağustos 2021 | Cuma

A Vitamini Neye İyi Gelir?

Hastalıklara karşı daha güçlü bir bünye ve sağlığımızın korunması açısından büyük bir öneme sahip olan A vitamininin doğada iki çeşidi bulunmaktadır. A vitamininin her çeşidi yağlarda kolayca çözünebilmektedir. A vitamini yönünden oldukça zengin içeriğe sahip olan ve A vitamini ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz besin kaynakların başında hayvansal gıdalar gelir. Bunun nedeni hayvansal gıdalar içerisinde bol miktarda bulunan retinol isimli maddedir.

A vitamini bitkiler tarafından üretilemeyen bir vitamin çeşididir. Fakat bazı bitkiler, dolaylı yollardan alarak A vitaminini bünyesinde bulundurabilmektedir. Örneğin havuç gibi pigment etkisi olan bazı bitkiler içeriklerinde A vitaminini bulundurabilmektedir. Peki vücudumuz için tam bir şifa deposu olan A vitamini neye iyi gelir? A vitamininin sağlığımız için faydalarından bazılarından bahsedecek olursak;
–       Öncelikle A vitamini bağışıklık sistemimizin korunmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Bunun sonucunda da vücudumuz mikroplara ve hastalıklara karşı daha güçlü bir savunma mekanizması gerçekleştirir.
–       A vitamininin göz sağlığımız için de önemi oldukça büyüktür. Gözlerimizde meydana gelebilecek çeşitli hasarları önler ve körlüğün oluşma riskini azaltır.
–       Cildimizde meydana gelebilecek olumsuzlukların önlenmesine katkıda bulunur.
–       Sindirim sisteminde meydana gelebilecek ülser gibi sağlığımız için zararlı olan rahatsızlıklara karşı sindirim sistemini korur.
–       Dişlerin ve kemiklerin daha sağlıklı ve güçlü olmasına yardımcı olur.
–       Yaşlanmanın cildimiz üzerindeki olumsuz etkilerinin azalmasında önemli bir rolü vardır.
–       Hücrelerin güçlenmesine ve dokuların onarımına katkıda bulunur.
–       Hastalıklara karşı daha dirençli olmamız için faydalı olan antikor ve akyuvar üretiminin artmasına katkı sağlar.
A Vitamini Hangi Besinlerde Vardır ?
A vitamininin neye iyi geldiği konusunda biraz bilgi edindikten sonra bu şifa kaynağı vitamin hangi besinlerde daha çok vardır biraz da onu ele alalım. A vitamininin en çok bulunduğu başlıca besinler balık, et, tavuk gibi çeşitli hayvansal gıdalardır. Eğer yağlı yiyecekleri öğünlerinde tercih etmeyen biriyseniz sizde A vitamini eksikliği görülme ihtimali oldukça fazladır diyebiliriz. Vücudunuzda oluşan bu vitamin eksikliğinin önüne geçebilmek için az yağlı hayvansal besinleri tüketmeniz sağlığınız açısından daha faydalı bir davranış olacaktır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Evde Detoks

Yaz Detoksu

Evde pratik yaz detoksu tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...