30 Eylül 2020 | Çarşamba

Sağlığa Yararlı 8 Besin

Sağlığınız her şeyden önemlidir. Sağlığınız yoksa aslında hiçbir şeyiniz yok demektir. Peki ya sağlığınıza ne kadar dikkat ediyorsunuz? En son ne zaman düzgün şekilde beslendiniz? O halde bu listemiz tam size göre, çok yönlü multi-vitamin deposu her daim mutfağınızda ve dolabınızda bulunması gereken ayrıca yemek yaparken işlerinizi kolaylaştıracak 8 sağlıklı gıdayı/gıdaları sizler için derledik.

  • 1.) Bakliyat

Hiçbir evde nohut, fasulye, bezelye eksik olmamalıdır. Bakliyat ürünleri protein ve bol miktarda lif kaynağıdır. Bilimsel araştırmalar baklagiller Tip-2 Diyabet, Kalp Hastalıkları, Yüksek Tansiyon, Felç gibi rahatsızlıkları azalttığını söylüyor.

  • 2.) Kuruyemiş

Tuzsuz kuruyemişler çok yönlüdür; Değerli yağ asitleri, protein, vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengindirler. Öğünler arasında kuruyemiş yemek çok faydalıdır. Sabah kahvaltısında özellikle ceviz veya fındık ezmesi olarak tüketebilirsiniz. Günde 20 ila 60 gr fındık (yaklaşık bir avuç) kanser, solunum yolu hastalıkları veya şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

  • 3.) Yumurta


Yumurtalar gerçek vitamin bombalarıdır. Aynı zamanda dokuz temel amino asidi (valin, losin, izolösin, histidin, lisin, metiyonin, triptofan, fenilalanin, treonin) içerir. Yumurtalar harika bir şekilde çok yönlüdür ve bu nedenle sağlıklı alışveriş listenizde mutlaka bulunması gereken bir şeydir. Uzmanlara göre, öğle yemeğinde protein açısından zengin yiyecekleri bir arada yerseniz, öğleden sonra yeme isteğinizi önleyeceğiniz garanti edilir.

  • 4.) Soğan ve Sarımsak

Her ikisi de sağlıklı, ferah bir mutfağın vazgeçilmezidir. Sonuçta, bir yemeğe gerçek tadı onlar verir. Soğan, uçucu yağlar ve sülfür (sülfitler) içeren bileşikler içerir. Bu onları sadece aromatik değil aynı zamanda şifalı besinler yapar: sülfitler ikincil bitki maddeleridir. Araştırmacılar tarafından bakılacak olursa, çok sayıda olumlu etkisi olduğu söyleniyor: Düzenli tüketilirse kanser riskini azaltması ve bakteriyel hastalıkları önlemesi yönüyle bilinir.

  • 5.) Patates

Patates, değerli bir potasyum kaynağı ve özellikle düşük kalorili bir sebzedir. 100 gr sadece ortalama 75 kaloriye sahiptir. Patates püresi yiyin, patates çorbası yapın veya patates salatası yapın.

  • 6.) Kırmızı Meyveler

Kırmızı meyveler, özellikle frambuaz, çilek, yaban mersini, kış aylarında bulmak zordur. O yüzden yaz aylarında bir miktar daha fazla kırmızı meyve toplayıp dondurun. Kışın vitamin bombardımanı yaşayın.

7.) Keten Tohumu

Bütün, öğütülmüş veya yağ olarak, evde her zaman dolabınızda veya kilerinizde keten tohumu saklamalısınız. Süper gıda, çözünür lif, protein ve alfa-linolenik asit (omega-3 yağ asidi) sağlar. Tohumlarda bulunan müsilaj sindirimi uyarır. Keten tohumlarını yoğurtla karıştırın veya salatanın üzerine serpin. Ancak tohumları yerken her zaman büyük bir bardak su içmeyi unutmayın. Aksi takdirde yüksek tüketim kabızlığa neden olabilir.

  • 8.) Doğal Yoğurt / Ev Yapımı Yoğurt

Yoğurt, harika bir protein kaynağıdır. Ancak bir müddet kendinize hakim olun ve şekerli meyveli yoğurdu süpermarket rafında bırakın ve doğal çeşidi tercih edin. Bu size şeker ve kalori tasarrufu sağlayacaktır. Doğal yoğurt aynı zamanda bir probiyotiktir: doğal bağırsak floranızı destekleyen canlı bakteriler içerir. Kahvaltılarda, meyvelerle karıştırılıp yiyilen yoğurt sindirim sistemine büyük fayda sağlar.

Hakkında Belo

İlginizi Çekebilir

Popüler Diyetlerin Korkutan Yüzü

Popüler Diyetlerin Korkutan Yüzü

Diyet Neden Yapılmaktadır? Toplum , özellikle kadınların en büyük sıkıntıları arasında kilo problemleri yer almaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...